Dla większości par obrączki symbolizują miłość i trwałość uczucia, są ważną pamiątką o wartości sentymentalnej, dlatego warto wybrać idealne. Zanim wybierzecie się do salonu jubilerskiego, podpowiadamy, o czym warto wiedzieć – poniżej kilka wskazówek.

Obrączki to symboliczna biżuteria, dlatego ich wybór nie powinien być kwestią przypadku. Do ich wykonania wykorzystuje się m.in. złoto w różnych odcieniach, ale też srebro, tytan czy platynę. Skupmy się jednak na złocie. Biżuteria w żółtym odcieniu to wybór klasyczny, w białym – minimalistyczny, z kolei różowe ozdoby wpisują się w aktualne trendy. Modne są także obrączki z dwukolorowego złota.
Złote obrączki – próba złota
Do wyrobu biżuterii mogą zostać użyte różne kruszce – w przypadku codziennych kolczyków czy bransoletek nie ma to tak dużego znaczenia, jak w przypadku obrączek. Te wyroby są zwykle najwyższej jakości. Jeśli chodzi o złote obrączki, znaczenie ma głównie jego próba. Dlaczego? Otóż złoto jest gość miękkim materiałem i wymaga dodatków. Próba to ilość czystego złota w stopie – oznacza, ile gramów czystego złota jest w 1000 gramach stopu. Biżuterię produkuje się zwykle ze złota próby 18-karatowej (750), 14-karatowej (585), 9-karatowej (375) oraz 8-karatowej (333).
Złote obrączki z próby 585 – polecany wybór
Złoto dzięki dodatkowi innych metali staje się twardsze. Obrączki w wysokiej próbie są eleganckie, prestiżowe i drogie, ale mogą okazać się mało trwałe. Alternatywą jest próba 14-karatowa, bo wyróżniają ją optymalne proporcje między zawartością opisywanego kruszcu i pozostałych materiałów. Obrączki ze złota próby 585 będą twardsze, praktyczne, posłużą dłużej, zachowają swój blask i będą bardziej odporne na ścieranie. Ten stop charakteryzuje się dobrą twardością i odpornością.
Estetyczne, eleganckie i… praktyczne
Mimo że określenie „praktyczne” z pozoru mało pasuje do obrączek, warto zauważyć, że poza aspektem wizualnym znaczenie ma też ich funkcjonalność. Optymalnym wyborem będą złote obrączki, gładkie lub z delikatnymi zdobieniami. Nosimy je przez długie lata, dlatego powinny być wyjątkowo wytrzymałe, odporne na uszkodzenia czy utratę koloru, a ich wzornictwo uniwersalne. Z biegiem lat obrączki mogą przestać pasować, a to oznacza konieczność korekty rozmiaru – doświadczony jubiler poradzi sobie z tym bez problemu, jeśli będą to klasyczne modele. Bogate wzornictwo czy nietypowe zdobienia utrudnią mu pracę.
Jak określić rozmiar obrączek?
Poza wyborem próby złota czy stylu obrączek, duże znaczenie ma też określenie prawidłowego rozmiaru. W dniu ślubu nie popełnij faux pas, wręczając wybrance za małą albo za dużą obrączkę. Pomocna będzie wcześniejsza przymiarka. Weź też pod uwagę, że pora roku też ma znaczenie – latem palce bardziej puchną i wybrany model może być jednak za ciasny. Podobnie działają na nas emocje czy stres, dlatego najlepiej umówić się na przymiarkę u jubilera nawet dwa lub trzy razy. Profesjonalista pomoże dobrać najlepszy rozmiar.
Powiązane artykuły
-
Ryba z puszki – superfood!
Mało kto wie, że ryby z puszki zaliczane są do żywności o właściwościach funkcjonalnych, czyli takiej, która ma udowodniony korzystny wpływ na nasze zdrowie. A to za sprawą kwasów omega-3. Naukowcy i dietetycy są też zgodni co do tego, że zalety spożywania ryb z puszki znacząco przyćmiewają ewentualne kontrowersje, jakie narosły wokół tych produktów.
-
7 pomysłów na prezent na dzień mamy
Jeśli zastanawiasz się, co kupić swojej mamie z okazji jej święta, ten tekst jest dla Ciebie! Dzień Matki to święto międzynarodowe, w Polsce obchodzone 26 maja. Czy wiesz, że jego historia sięga czasów starożytnych? Początkowo Grecy i Rzymianie w tym wyjątkowym dniu celebrowali święto bogiń-matek, z czasem ewoluowało. Pośrednim etapem było przejęcie święta przez chrześcijaństwo, a od czasów przedwojennych w naszym kraju, pod patronatem PCK, przez jeden dzień w roku szczególnie podkreślamy naszą wdzięczność dla wszystkich mam za trud włożony w wychowanie.
-
Niskie temperatury nie są dobre dla skóry. Dowiedz się, jak zadbać o dłonie zimą
Hu hu ha, nasza zima zła. A my się zimy nie boimy i dbamy o siebie. Zima to szczególnie niewdzięczna pora roku dla naszych dłoni. Wiatr i mroźna temperatura nie są łaskawe dla skóry i paznokci, dlatego powinnaś zapobiegać ich przemarzaniu i wysuszaniu. Podpowiadamy, jak sprawić, by dłonie były gładkie, a paznokcie zadbane przez cały sezon zimowy. Czy dobra odżywka do paznokci i krem do rąk wystarczą?
-
Prezent zawsze trafiony? Karta upominkowa.
Karty podarunkowe – kupujemy je przy okazji świąt, urodzin czy imienin. To prezent niezobowiązujący i zawsze trafiony. Choć pozornie może wydawać się, że to najprostsze rozwiązanie, wcale tak nie jest.
Kamila
Prezent zawsze trafiony? Karta upominkowa. 2020-12-10 13:54:38 2020-12-10 13:54:31