Normy BHP drobiazgowo regulują wygląd i ustawienie szafek przeznaczonych do indywidualnego użytku dla pracowników.

Meble umieszczane w zakładach pracy muszą spełniać szereg wymogów uwzględnionych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku, w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przepisy te szczegółowo regulują także wygląd szatni pracowniczej i rodzaj szafy czy szafek, które powinny być w niej umieszczone.
Szafy na odzież zgodne z normami BHP
Szafy BHP przeznaczone do przechowywania odzieży muszą być wykonane ze stali, mieć wymiary 1800mm x 400 mm (i 480 mm głębokości). Poza tym powinny zostać wyposażone w drążeń poprzeczny, półkę, przegrodę dzielącą szafkę na części i wieszadła umieszczone na stałe na środku ścian. Takie, a nie inne wymagania, są związane z koniecznością zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków do pozostawiania odzieży oraz z dużą odpornością szaf metalowych na uszkodzenia mechaniczne. Warto też pamiętać, że nie ma takiej możliwości, aby kilku pracowników korzystało z jednej szafki, nawet jeśli pracują w systemie zmianowym: zgodnie z artykułem 11 rozporządzenia szafy muszą być przeznaczone do użytku indywidualnego pracowników.
– Szafy BHP są trwałe, odporne na uszkodzenia i wygodnie jest przechowywać w nich rzeczy – mówi przedstawicielka AJ Produkty. – Ze względu na to stają się coraz popularniejsze nie tylko w szatniach pracowniczych. Są wykorzystywane także na basenach, w siłowniach i szkołach.
Szatnia zgodna z normami BHP
Szatnia dla pracowników powinna być urządzona w oddzielnym lub wydzielonym pomieszczeniu. Chociaż preferuje się umożliwienie oświetlania jej światłem dziennym, to istnieje też możliwość umiejscowienia jej w suterenie bądź piwnicy. Takie pomieszczenia muszą być jednak odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, przebywającym w niej osobom należy także zapewnić warunki do ewakuacji.
Szafy nie tylko muszą tu spełniać określone warunki co do wymiarów i materiału, z jakiego zostaną wykonane, ale też powinny być właściwie rozmieszczone. Pomiędzy ich rzędami należy zostawić przynajmniej półtora metra przestrzeni, a szerokość przejścia między rzędem szaf a ścianą musi mieć minimum jeden metr i dziesięć centymetrów. Poza tym w szatni należy zapewnić także miejsca siedzące. Na każdego pracownika korzystającego z takiego pomieszczenia powinna przypadać określona część wolnej powierzchni podłogi (w zależności od rodzaju szatni: 0,3m2 albo 0,5m2). Jeśli na jednej zmianie pracuje więcej niż pięciu pracowników, trzeba także urządzić osobne szatnie dla mężczyzn i kobiet.
Rodzaje szatni
Wyróżnić można (za załącznikiem 3 r.o.b.h.p) cztery rodzaje szatni: odzieży własnej pracowników (do przechowywania odzieży domowej, jeśli nie powinna ona stykać się z odzieżą roboczą), odzieży roboczej i ochronnej, szatnie podstawowe (w których można przechowywać i odzież własną, i odzież roboczą) oraz szatnie przepustowe (składające się z części, w której jest przechowywana odzież własna, części przeznaczonej na odzież roboczą oraz przepustowego zespołu sanitarnego). To, jaką szatnię powinien urządzić pracodawca, jest uzależnione od rodzaju wykonywanej pracy i od tego, z jakimi substancjami stykają się pracownicy. Wszystkie tego rodzaju pomieszczenia muszą być wyposażone w szafy przeznaczone do indywidualnego użytku – w zależności od rodzaju szatni w jedną, dwie bądź jedną podzieloną na dwie części. Wszystkie muszą zapewniać także odpowiednią przestrzeń i miejsca siedzące dla pracowników.
Odpowiednio urządzone i wyposażone szatnie zapewniają pracownikom bezpieczeństwo i względną wygodę, a dzięki nim pracodawcy oszczędzają, gdyż nie muszą ponosić dodatkowych kosztów, np. kupować szaf tańszych, ale za to mało odpornych na zniszczenie.
Powiązane artykuły
-
Ryba z puszki – superfood!
Mało kto wie, że ryby z puszki zaliczane są do żywności o właściwościach funkcjonalnych, czyli takiej, która ma udowodniony korzystny wpływ na nasze zdrowie. A to za sprawą kwasów omega-3. Naukowcy i dietetycy są też zgodni co do tego, że zalety spożywania ryb z puszki znacząco przyćmiewają ewentualne kontrowersje, jakie narosły wokół tych produktów.
-
7 pomysłów na prezent na dzień mamy
Jeśli zastanawiasz się, co kupić swojej mamie z okazji jej święta, ten tekst jest dla Ciebie! Dzień Matki to święto międzynarodowe, w Polsce obchodzone 26 maja. Czy wiesz, że jego historia sięga czasów starożytnych? Początkowo Grecy i Rzymianie w tym wyjątkowym dniu celebrowali święto bogiń-matek, z czasem ewoluowało. Pośrednim etapem było przejęcie święta przez chrześcijaństwo, a od czasów przedwojennych w naszym kraju, pod patronatem PCK, przez jeden dzień w roku szczególnie podkreślamy naszą wdzięczność dla wszystkich mam za trud włożony w wychowanie.
-
Co Polacy lubią robić na pierwszej randce? Sprawdź skąd pochodzą Walentynki i co o randkowaniu sądzą Polacy
Święto Zakochanych, które obchodzimy 14 lutego, trafiło do nas z Zachodu, a swoją największą popularność osiągnęło w latach 90 XX wieku. Dzięki badaniu opinii marki herbat TET możemy poznać aktualne postawy Polaków związane z tym romantycznym świętem. Ale skąd w ogóle wzięły się Walentynki? Krajami najbardziej zaangażowanymi w świętowanie Walentynek są oczywiście Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Jednak to Zjednoczonemu Królestwu zależy najbardziej na tym, by Walentynki były uznawane za ich rodzime święto. Wiąże się z tym fakt, że to brytyjski pisarz Walter Scott rozsławił obchody Święta Zakochanych w jednym ze swoich dzieł. Błędne jest więc przekonanie, że Walentynki to napływ amerykanizacji do Europy, w której święto to było popularne już w czasach średniowiecza.
-
Prezent zawsze trafiony? Karta upominkowa.
Karty podarunkowe – kupujemy je przy okazji świąt, urodzin czy imienin. To prezent niezobowiązujący i zawsze trafiony. Choć pozornie może wydawać się, że to najprostsze rozwiązanie, wcale tak nie jest.
Kamila
Prezent zawsze trafiony? Karta upominkowa. 2020-12-10 13:54:38 2020-12-10 13:54:31