Normy BHP drobiazgowo regulują wygląd i ustawienie szafek przeznaczonych do indywidualnego użytku dla pracowników.
Meble umieszczane w zakładach pracy muszą spełniać szereg wymogów uwzględnionych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku, w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przepisy te szczegółowo regulują także wygląd szatni pracowniczej i rodzaj szafy czy szafek, które powinny być w niej umieszczone.
Szafy na odzież zgodne z normami BHP
Szafy BHP przeznaczone do przechowywania odzieży muszą być wykonane ze stali, mieć wymiary 1800mm x 400 mm (i 480 mm głębokości). Poza tym powinny zostać wyposażone w drążeń poprzeczny, półkę, przegrodę dzielącą szafkę na części i wieszadła umieszczone na stałe na środku ścian. Takie, a nie inne wymagania, są związane z koniecznością zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków do pozostawiania odzieży oraz z dużą odpornością szaf metalowych na uszkodzenia mechaniczne. Warto też pamiętać, że nie ma takiej możliwości, aby kilku pracowników korzystało z jednej szafki, nawet jeśli pracują w systemie zmianowym: zgodnie z artykułem 11 rozporządzenia szafy muszą być przeznaczone do użytku indywidualnego pracowników.
– Szafy BHP są trwałe, odporne na uszkodzenia i wygodnie jest przechowywać w nich rzeczy – mówi przedstawicielka AJ Produkty. – Ze względu na to stają się coraz popularniejsze nie tylko w szatniach pracowniczych. Są wykorzystywane także na basenach, w siłowniach i szkołach.
Szatnia zgodna z normami BHP
Szatnia dla pracowników powinna być urządzona w oddzielnym lub wydzielonym pomieszczeniu. Chociaż preferuje się umożliwienie oświetlania jej światłem dziennym, to istnieje też możliwość umiejscowienia jej w suterenie bądź piwnicy. Takie pomieszczenia muszą być jednak odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, przebywającym w niej osobom należy także zapewnić warunki do ewakuacji.
Szafy nie tylko muszą tu spełniać określone warunki co do wymiarów i materiału, z jakiego zostaną wykonane, ale też powinny być właściwie rozmieszczone. Pomiędzy ich rzędami należy zostawić przynajmniej półtora metra przestrzeni, a szerokość przejścia między rzędem szaf a ścianą musi mieć minimum jeden metr i dziesięć centymetrów. Poza tym w szatni należy zapewnić także miejsca siedzące. Na każdego pracownika korzystającego z takiego pomieszczenia powinna przypadać określona część wolnej powierzchni podłogi (w zależności od rodzaju szatni: 0,3m2 albo 0,5m2). Jeśli na jednej zmianie pracuje więcej niż pięciu pracowników, trzeba także urządzić osobne szatnie dla mężczyzn i kobiet.
Rodzaje szatni
Wyróżnić można (za załącznikiem 3 r.o.b.h.p) cztery rodzaje szatni: odzieży własnej pracowników (do przechowywania odzieży domowej, jeśli nie powinna ona stykać się z odzieżą roboczą), odzieży roboczej i ochronnej, szatnie podstawowe (w których można przechowywać i odzież własną, i odzież roboczą) oraz szatnie przepustowe (składające się z części, w której jest przechowywana odzież własna, części przeznaczonej na odzież roboczą oraz przepustowego zespołu sanitarnego). To, jaką szatnię powinien urządzić pracodawca, jest uzależnione od rodzaju wykonywanej pracy i od tego, z jakimi substancjami stykają się pracownicy. Wszystkie tego rodzaju pomieszczenia muszą być wyposażone w szafy przeznaczone do indywidualnego użytku – w zależności od rodzaju szatni w jedną, dwie bądź jedną podzieloną na dwie części. Wszystkie muszą zapewniać także odpowiednią przestrzeń i miejsca siedzące dla pracowników.
Odpowiednio urządzone i wyposażone szatnie zapewniają pracownikom bezpieczeństwo i względną wygodę, a dzięki nim pracodawcy oszczędzają, gdyż nie muszą ponosić dodatkowych kosztów, np. kupować szaf tańszych, ale za to mało odpornych na zniszczenie.
Powiązane artykuły
-
Jak odpowiednio wybrać okulary progresywne?
Wraz z upływem lat tracimy nie tylko młodszy wygląd i jędrność skóry, ale również funkcjonowanie naszych organów i zmysłów ulega pogorszeniu. Jednym z najważniejszych zmysłów człowieka jest wzrok, dlatego jeśli tylko poczujemy, że nie służy nam on tak jak kiedyś, powinniśmy zacząć jak najszybciej działać.
-
Pilotki - na czym polega fenomen tych okularów?
Słynne aviatory obecnie stanowią jeden z najpopularniejszych modeli okularów. Świat mody uwielbia te oprawki, chociaż pierwotne przeznaczenie pilotek było typowo praktyczne. Ten model zyskał popularność, ponieważ skutecznie chronił przed słońcem nawet w ekstremalnych warunkach. Czterdzieści lat temu Aviatory trafiły do Hollywood, dzięki czemu zakochali się w nich klienci na całym świecie. Zobacz, dlaczego pilotki są tak uwielbiane przez fanów stylowych oprawek.
-
Jak dopasować suknię ślubną do sylwetki?
Wybór tej jedynej, wymarzonej sukni ślubnej to dla wielu przyszłych Panien Młodych, jeden z kluczowych elementów przygotowań do uroczystości ślubnych i wesela. Warto pamiętać, że suknia powinna być przede wszystkim idealnie dopasowana do typu sylwetki, gdyż wybór nieodpowiedniego modelu może znacznie rzutować nie tylko na wyglądzie, ale i na wygodzie.
-
Jak wybrać piórnik dla siebie i dziecka?
Przybory do pisania, mazania czy tworzenia szkiców mogą się przydać każdemu, niezależnie od wieku. Wybór piórnika, który je wszystkie pomieści jest więc zadaniem i dla dorosłych, i dla dzieci. Jak pomóc malcowi w zakupie odpowiedniego opakowania na kredki albo znaleźć wygodne miejsce dla zestawu długopisów nastoletniej córki? Kilka pomocnych wskazówek znajdziesz w naszym artykule.
Kamila
Jak wybrać piórnik dla siebie i dziecka? 2019-09-13 14:50:44 2019-09-13 14:50:26