Mało kto wie, że ryby z puszki zaliczane są do żywności o właściwościach funkcjonalnych, czyli takiej, która ma udowodniony korzystny wpływ na nasze zdrowie. A to za sprawą kwasów omega-3. Naukowcy i dietetycy są też zgodni co do tego, że zalety spożywania ryb z puszki znacząco przyćmiewają ewentualne kontrowersje, jakie narosły wokół tych produktów.
Ryby z puszki to bardzo wartościowy produkt, należący do grupy żywności funkcjonalnej. Co to takiego? FOSHU, z języka angielskiego Food For Specified Health Uses to takie produkty spożywcze, które oprócz efektu odżywczego mają udowodniony korzystny wpływ na poprawę stanu zdrowia oraz samopoczucia i/lub zmniejszenie ryzyka chorób. Ryby spełniają tę definicję ze względu na zawartość mikro- i makroelementów (wapnia, fosforu, selenu, fluoru i jodu), witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) i świetnie przyswajalnego białka, którego strawność wynosi aż około 94%.
Największą wartością ryb jest zawartość w nich wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Zwłaszcza bogate w nie są: makrela, tuńczyk, łosoś, jesiotr atlantycki, śledź, anchois, sardynki, pstrąg. Kwasy tłuszczowe omega-3 według wielu badań mają szeroki pozytywny wpływ na organizm. Szacuje się, że niedobór kwasów ω-3 w diecie, których łatwo przyswajalnym źródłem są ryby, mógł być przyczyną nawet 93 tys. zgonów w USA w roku 2009! Niestety brak danych co do kolejnych lat, ale można przypuszczać, że ten stan nie poprawił się zanadto przez minione 10 lat.
Kwasy tłuszczowe omega-3 to podstawowy składnik, dla którego powinniśmy spożywać ryby, także te puszkowane. Dlaczego?
- ich spożycie wiąże się z redukcją zachorowalności na choroby układu sercowo-naczyniowego i śmiertelności z nimi związanej,
- są istotnym składnikiem odżywczym w rozwoju noworodka (szczególnie jego układu nerwowego),
- zapobiegają rozwojowi nowotworów, ponieważ działają jak antyoksydanty (przeciwdziałają aktywności wolnych rodników niszczących komórki organizmu),
- redukują ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, cukrzycy,
- warunkują prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i narządu wzroku.
Aby maksymalnie wykorzystać zawartość kwasów tłuszczowych omega-3, warto wybierać ryby w oleju, np. tuńczyka, śledzia, makrelę. Obecność tłuszczu w tych produktach nie tylko wpłynie korzystnie na wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach obecnych w rybie, ale też olej sam w sobie jest dodatkowym źródłem omega-3.
Nie mniej korzystne dla zdrowia są ryby w zalewie wodnej lub w sosie. Obecnie technologia produkcyjna jest na tyle dobrze rozwinięta i dba o konsumenta, że materiały stosowane do opakowań ryb puszkowanych nie są obarczone szkodliwością dla zdrowia. Nie musimy się ich obawiać, a ryby puszkowane to bardzo wygodna i zdrowa droga do większego spożycia chociażby selenu. Ten pierwiastek jest szczególnie istotny dla stanu układu sercowo-naczyniowego, odpornościowego oraz dla tarczycy. Dużo się ostatnio mówi o chorobie tarczycy – Hashimoto. Osoby na nią chorujące powinny sięgać częściej po ryby z puszki, ponieważ zwykle ta grupa chorych jest zagrożona niedoborem selenu.
Z kolei ryby w gotowym sosie to w zasadzie pełnowartościowy posiłek, zawierający zarówno białko i tłuszcz (z ryby), jak i węglowodany (z sosu warzywnego). Obecnie producenci niesamowicie dbają o zdrowie konsumentów, przez co gotowe sosy w rybach puszkowanych mają coraz lepszy, „czysty” skład i nawet dietetycy nie widzą w nim niczego szkodliwego. Sosy w rybach puszkowanych to zazwyczaj przeciery warzywne, delikatnie doprawione naturalnymi przyprawami. W podróży albo w ramach błyskawicznego posiłku, gdy nie mamy sposobności ugotować dania – wybór idealny.
Autor: Żaneta Michalak, dietetyk
Źródła:
- Zdrojewicz Z. i wsp.: Wpływ kwasów tłuszczowych (omega) zawartych w rybach na organizm człowieka. Med Rodz 2015; 3(18): 137-143.
- Grela E. R. i wsp.: ZAWARTOŚĆ SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH, MINERALNYCH I PROFIL KWASÓW TŁUSZCZOWYCH W MIĘSIE WYBRANYCH GATUNKÓW RYB W ZALEŻNOŚCI OD TERMINU ODŁOWU. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2010, 4 (71), 63 – 72.
Powiązane artykuły
-
Planujesz ciążę? Sprawdź jakie znaczenie ma Twoja dieta.
Nie ma w tym żadnej przesady. To, co jemy istotnie wpływa na szanse zajścia w ciążę. Naukowcy przekonują, że bezpłodność to naprawdę rzadka przypadłość. Najczęściej mamy do czynienia z niepłodnością, która wynikać może z niedoborów pewnych składników pokarmowych.
-
Jak wybrać płaszcz na zimę? Poradnik
Okrycie wierzchnie na zimę powinno skutecznie chronić przed chłodem i wiatrem. W okresie zimowym można nosić zarówno kurtki, jak i płaszcze. Na uwagę zasługują zwłaszcza te drugie, gdyż ze względu na swoją długość lepiej zabezpieczają przed zmarznięciem. Jak dobrać płaszcz na zimę? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed jego zakupem.
-
Rezerwacja wizyty u fryzjera i kosmetyczki przed ślubem – wszystko, o czym należy pamiętać
Planowanie własnego ślubu rozpoczyna się na długo przed tą ważną datą. Aby uroczystość przebiegła zgodnie z założeniami, a całe wydarzenie było najpiękniejszym dniem w życiu młodej pary, należy, odpowiednio wcześnie zadbać o każdy szczegół. Sen z powiek każdej przyszłej panny młodej spędza wybór stylizacji ślubnej. Wymarzona suknia, manicure, fryzura i makijaż to podstawowe kwestie, które trzeba zaplanować już kilka miesięcy przed ślubem. Warto więc wiedzieć, o czym należy pamiętać, rezerwując wizytę w salonie fryzjerskim i kosmetycznym, aby wszystko perfekcyjnie zaplanować.
-
Co Polacy lubią robić na pierwszej randce? Sprawdź skąd pochodzą Walentynki i co o randkowaniu sądzą Polacy
Święto Zakochanych, które obchodzimy 14 lutego, trafiło do nas z Zachodu, a swoją największą popularność osiągnęło w latach 90 XX wieku. Dzięki badaniu opinii marki herbat TET możemy poznać aktualne postawy Polaków związane z tym romantycznym świętem. Ale skąd w ogóle wzięły się Walentynki? Krajami najbardziej zaangażowanymi w świętowanie Walentynek są oczywiście Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Jednak to Zjednoczonemu Królestwu zależy najbardziej na tym, by Walentynki były uznawane za ich rodzime święto. Wiąże się z tym fakt, że to brytyjski pisarz Walter Scott rozsławił obchody Święta Zakochanych w jednym ze swoich dzieł. Błędne jest więc przekonanie, że Walentynki to napływ amerykanizacji do Europy, w której święto to było popularne już w czasach średniowiecza.
Kamila
Co Polacy lubią robić na pierwszej randce? Sprawdź skąd pochodzą Walentynki i co o randkowaniu sądzą Polacy 2017-02-09 12:58:55 2017-02-09 12:30:07