Mało kto wie, że ryby z puszki zaliczane są do żywności o właściwościach funkcjonalnych, czyli takiej, która ma udowodniony korzystny wpływ na nasze zdrowie. A to za sprawą kwasów omega-3. Naukowcy i dietetycy są też zgodni co do tego, że zalety spożywania ryb z puszki znacząco przyćmiewają ewentualne kontrowersje, jakie narosły wokół tych produktów.

Ryby z puszki to bardzo wartościowy produkt, należący do grupy żywności funkcjonalnej. Co to takiego? FOSHU, z języka angielskiego Food For Specified Health Uses to takie produkty spożywcze, które oprócz efektu odżywczego mają udowodniony korzystny wpływ na poprawę stanu zdrowia oraz samopoczucia i/lub zmniejszenie ryzyka chorób. Ryby spełniają tę definicję ze względu na zawartość mikro- i makroelementów (wapnia, fosforu, selenu, fluoru i jodu), witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) i świetnie przyswajalnego białka, którego strawność wynosi aż około 94%.
Największą wartością ryb jest zawartość w nich wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Zwłaszcza bogate w nie są: makrela, tuńczyk, łosoś, jesiotr atlantycki, śledź, anchois, sardynki, pstrąg. Kwasy tłuszczowe omega-3 według wielu badań mają szeroki pozytywny wpływ na organizm. Szacuje się, że niedobór kwasów ω-3 w diecie, których łatwo przyswajalnym źródłem są ryby, mógł być przyczyną nawet 93 tys. zgonów w USA w roku 2009! Niestety brak danych co do kolejnych lat, ale można przypuszczać, że ten stan nie poprawił się zanadto przez minione 10 lat.
Kwasy tłuszczowe omega-3 to podstawowy składnik, dla którego powinniśmy spożywać ryby, także te puszkowane. Dlaczego?
- ich spożycie wiąże się z redukcją zachorowalności na choroby układu sercowo-naczyniowego i śmiertelności z nimi związanej,
- są istotnym składnikiem odżywczym w rozwoju noworodka (szczególnie jego układu nerwowego),
- zapobiegają rozwojowi nowotworów, ponieważ działają jak antyoksydanty (przeciwdziałają aktywności wolnych rodników niszczących komórki organizmu),
- redukują ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, cukrzycy,
- warunkują prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i narządu wzroku.
Aby maksymalnie wykorzystać zawartość kwasów tłuszczowych omega-3, warto wybierać ryby w oleju, np. tuńczyka, śledzia, makrelę. Obecność tłuszczu w tych produktach nie tylko wpłynie korzystnie na wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach obecnych w rybie, ale też olej sam w sobie jest dodatkowym źródłem omega-3.
Nie mniej korzystne dla zdrowia są ryby w zalewie wodnej lub w sosie. Obecnie technologia produkcyjna jest na tyle dobrze rozwinięta i dba o konsumenta, że materiały stosowane do opakowań ryb puszkowanych nie są obarczone szkodliwością dla zdrowia. Nie musimy się ich obawiać, a ryby puszkowane to bardzo wygodna i zdrowa droga do większego spożycia chociażby selenu. Ten pierwiastek jest szczególnie istotny dla stanu układu sercowo-naczyniowego, odpornościowego oraz dla tarczycy. Dużo się ostatnio mówi o chorobie tarczycy – Hashimoto. Osoby na nią chorujące powinny sięgać częściej po ryby z puszki, ponieważ zwykle ta grupa chorych jest zagrożona niedoborem selenu.
Z kolei ryby w gotowym sosie to w zasadzie pełnowartościowy posiłek, zawierający zarówno białko i tłuszcz (z ryby), jak i węglowodany (z sosu warzywnego). Obecnie producenci niesamowicie dbają o zdrowie konsumentów, przez co gotowe sosy w rybach puszkowanych mają coraz lepszy, „czysty” skład i nawet dietetycy nie widzą w nim niczego szkodliwego. Sosy w rybach puszkowanych to zazwyczaj przeciery warzywne, delikatnie doprawione naturalnymi przyprawami. W podróży albo w ramach błyskawicznego posiłku, gdy nie mamy sposobności ugotować dania – wybór idealny.
Autor: Żaneta Michalak, dietetyk
Źródła:
- Zdrojewicz Z. i wsp.: Wpływ kwasów tłuszczowych (omega) zawartych w rybach na organizm człowieka. Med Rodz 2015; 3(18): 137-143.
- Grela E. R. i wsp.: ZAWARTOŚĆ SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH, MINERALNYCH I PROFIL KWASÓW TŁUSZCZOWYCH W MIĘSIE WYBRANYCH GATUNKÓW RYB W ZALEŻNOŚCI OD TERMINU ODŁOWU. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2010, 4 (71), 63 – 72.
Powiązane artykuły
-
#zostańwdomu i idź na zakupy! Jak kupować ubrania w sieci?
Zaglądasz do szafy i nie masz się w co ubrać? Potrzebujesz nowej sukienki lub bluzki, a nie możesz jechać do sklepu? Zacznij kupować w sieci! To niezwykle wygodne rozwiązanie. Jeśli do tej pory nie korzystałaś z zakupów online, koniecznie musisz to zmienić. Wiele kobiet jest sceptycznie nastawionych do zamawiania rzeczy przez Internet. Obawiają się nietrafionego rozmiaru, źle dopasowanego kroju lub, że paczka nie dotrze. W tym artykule podpowiemy Ci jak wybierać sklepy i poszczególne produkty, abyś była zawsze zadowolona. Znając te zasady, z pewnością pokochasz shopping online. Sprawdź jakie to proste!
-
Nici zdobnicze do robótek ręcznych
Z całą pewnością można stwierdzić, że nici zdobnicze to bardzo popularne produkty, które są wykorzystywane na szeroką skalę podczas wykonywania robótek ręcznych. Warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej, a także zapoznać się z możliwościami zastosowania tego rodzaju produktów
-
Ergonomiczna przestrzeń
Mieszkanie powinno być nie tylko imponujące na pierwszy rzut oka – ale także urządzone w zgodzie z zasadami ergonomii.
-
Jak wybrać płaszcz na zimę? Poradnik
Okrycie wierzchnie na zimę powinno skutecznie chronić przed chłodem i wiatrem. W okresie zimowym można nosić zarówno kurtki, jak i płaszcze. Na uwagę zasługują zwłaszcza te drugie, gdyż ze względu na swoją długość lepiej zabezpieczają przed zmarznięciem. Jak dobrać płaszcz na zimę? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed jego zakupem.
Kamila
Jak wybrać płaszcz na zimę? Poradnik 2022-10-27 14:15:32 2022-10-27 14:15:05