Wraz z upływem lat tracimy nie tylko młodszy wygląd i jędrność skóry, ale również funkcjonowanie naszych organów i zmysłów ulega pogorszeniu. Jednym z najważniejszych zmysłów człowieka jest wzrok, dlatego jeśli tylko poczujemy, że nie służy nam on tak jak kiedyś, powinniśmy zacząć jak najszybciej działać.

Dlaczego tracimy wzrok?
Żyjemy w czasach, w których człowiek z każdej strony jest otoczony nowinkami technologicznymi: komputerami, telefonami, telewizorami, itp. Niestety ekrany tych urządzeń mają negatywny wpływ na nasze oczy i nie tylko - fale emitowane przez sprzęty elektryczne mogą źle oddziaływać na całe nasze ciało.
Jakość widzenia może się pogorszyć zarówno u czterdziestolatków, jak i nastolatków – duży wpływ na to mają predyspozycje, jakie odziedziczyliśmy po rodzicach, ale też nasz tryb życia.
Jak polepszyć widzenie?
Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u okulisty, który pomoże nam określić naszą wadę wzroku i dobierze najlepsze soczewki, które pomogą nam w lepszym postrzeganiu rzeczywistości i ochronią przed negatywnym promieniowaniem.
Plusy i minusy – a może coś pomiędzy?
U osób w średnim wieku, zazwyczaj pojawiają się problemy z dostrzeganiem przedmiotów, które są w pobliżu – tracą one swoją ostrość i mogą być rozmazane. Wtedy okulista dobiera swoim pacjentom okulary do bliży, zwane popularnie „do czytania” - co więcej, takie okulary są tak powszechne, że możemy je zakupić nawet w supermarketach. Nie trzeba chyba wspominać, że taki zakup jest nieodpowiedzialny, ponieważ okulary z targu" więcej nam mogą zaszkodzić niż pomóc.
Jeśli chcemy dobrze widzieć, koniecznie musimy się udać do specjalisty, niezależnie czy mamy „minusy” czy „plusy”. Są osoby, które używają okularów zarówno do dali, jak i do bliży. Wtedy może to być uciążliwe, zwłaszcza jeśli mamy skłonność do zapominania rzeczy i nie zawsze mamy obie pary okularów przy sobie. Sam fakt częstego zmieniania okularów może być przytłaczający i czasochłonny, zwłaszcza w codziennych sytuacjach gdy potrzebujemy przeczytać billboard z drugiej strony ulicy czy ulotkę, którą nam przed chwilą wręczono do ręki. Na ratunek przychodzą nam okulary progresywne.
Okulary progresywne – co to takiego?
Soczewki progresywne łączą w sobie właściwości soczewek zarówno do bliży jak i do dali. Soczewka progresywna wygląda tak samo jak okularowa, jednak jej powierzchnia ma zmienne wartości mocy, czyli dioptrii. Na czym to dokładnie polega? Górną część soczewki wykorzystujemy, gdy chcemy dostrzec dalekie obiekty. Patrząc przed siebie, widzimy przedmioty, które są w dużej odległości od nas. Dzięki okularom progresywnym są one wyraźne i ostre. Tak samo rzeczy, które są blisko – na nie spoglądamy używając dolnej części soczewki, która ma ustawioną inną moc niż górna. Co więcej, między tymi dwoma obszarami – do dali i do bliży – znajduje się kanał progresji, zapewniający wyraźne spojrzenie na obiekty będące w średniej odległości od naszych oczu, takich jak na przykład komputer.
Osobie, nie mającej żadnych problemów ze wzrokiem, system działania okularów progresywnych może wydać się niezrozumiały. Osoby, które mają niekonwencjonalną wadę, będą zachwycone ich funkcjonalnością, ponieważ nie będą musiały się już kłopotać ze znalezieniem idealnych szkieł dla siebie. Będą mogły ich używać zarówno do spokojnego czytania jak i aktywności, jakie codziennie wykonują.
Jeśli szukasz solidnego salonu optycznego, w którym dobierzesz odpowiednie dla Ciebie okulary progresywne odwiedź stronę krakowskiego optyka https://avm4you.pl/okulary-progresywne/b_avxm
Historia okularów progresywnych
Pierwsze okulary progresywne zostały zaprojektowane przez Owena Avesa w roku 1907. W przemyśle pojawiły się jednak dopiero połowę wieku później jako produkt marki Essilor. Tak jak współczesne modele, pozwalały na ostre widzenie obiektów w różnej odległości, jednak ich użytkowanie nie było w pełni komfortowe. Ich konstrukcja była ciągle doskonalona, a użycie technologii freeform pozwoliło na dowolność w tworzeniu powierzchni soczewki, dzięki czemu każde szkło mogło posiadać różne parametry.
Powiązane artykuły
-
7 pomysłów na prezent na dzień mamy
Jeśli zastanawiasz się, co kupić swojej mamie z okazji jej święta, ten tekst jest dla Ciebie! Dzień Matki to święto międzynarodowe, w Polsce obchodzone 26 maja. Czy wiesz, że jego historia sięga czasów starożytnych? Początkowo Grecy i Rzymianie w tym wyjątkowym dniu celebrowali święto bogiń-matek, z czasem ewoluowało. Pośrednim etapem było przejęcie święta przez chrześcijaństwo, a od czasów przedwojennych w naszym kraju, pod patronatem PCK, przez jeden dzień w roku szczególnie podkreślamy naszą wdzięczność dla wszystkich mam za trud włożony w wychowanie.
-
Wybierasz złote obrączki? Sprawdź, o czym musisz pamiętać
Dla większości par obrączki symbolizują miłość i trwałość uczucia, są ważną pamiątką o wartości sentymentalnej, dlatego warto wybrać idealne. Zanim wybierzecie się do salonu jubilerskiego, podpowiadamy, o czym warto wiedzieć – poniżej kilka wskazówek.
-
Niskie temperatury nie są dobre dla skóry. Dowiedz się, jak zadbać o dłonie zimą
Hu hu ha, nasza zima zła. A my się zimy nie boimy i dbamy o siebie. Zima to szczególnie niewdzięczna pora roku dla naszych dłoni. Wiatr i mroźna temperatura nie są łaskawe dla skóry i paznokci, dlatego powinnaś zapobiegać ich przemarzaniu i wysuszaniu. Podpowiadamy, jak sprawić, by dłonie były gładkie, a paznokcie zadbane przez cały sezon zimowy. Czy dobra odżywka do paznokci i krem do rąk wystarczą?
-
Pilotki - na czym polega fenomen tych okularów?
Słynne aviatory obecnie stanowią jeden z najpopularniejszych modeli okularów. Świat mody uwielbia te oprawki, chociaż pierwotne przeznaczenie pilotek było typowo praktyczne. Ten model zyskał popularność, ponieważ skutecznie chronił przed słońcem nawet w ekstremalnych warunkach. Czterdzieści lat temu Aviatory trafiły do Hollywood, dzięki czemu zakochali się w nich klienci na całym świecie. Zobacz, dlaczego pilotki są tak uwielbiane przez fanów stylowych oprawek.
Kamila
Pilotki - na czym polega fenomen tych okularów? 2022-10-12 13:45:58 2022-10-12 13:45:51