Mieszkanie powinno być nie tylko imponujące na pierwszy rzut oka – ale także urządzone w zgodzie z zasadami ergonomii.

Wedle definicji Towarzystwa Ergonomicznego z 2004 roku ergonomia oznacza zastosowanie informacji naukowych dotyczących ludzi do projektowania obiektów, systemów i środowiska na potrzeby człowieka. Ergonomia w mieszkaniu oznacza zatem zaprojektowanie go i urządzenie w taki sposób, aby wyeliminować wszelkie potencjalnie szkodliwe czynniki i zapewnić komfort podczas wypoczynku oraz codziennych zajęć.
Właściwa przestrzeń
Wojciech Niebrzydowski w publikacji „Ergonomia mieszkania – czynniki wpływające na wielkość pomieszczeń” zwraca uwagę na to, że zasady ergonomii należy wcielać w życie już na etapie projektowania i budowania mieszkania. Jednym z najważniejszych problemów dotyczących ergonomii mieszkania jest wielkość pomieszczeń. Trzeba brać tu pod uwagę zarówno najbardziej oczywistą kwestię przestrzeni ruchowej człowieka, jak i dwie inne: przestrzeń wymaganą ze względów psychologicznych i zajętą przez elementy wyposażenia.
Człowiek potrzebuje określonej przestrzeni nie tylko ze względów pragmatycznych, ale także psychologicznych. Nawet jeżeli w pokoju mieszczą się niezbędne sprzęty, a przestrzeń pozwala na swobodne poruszanie między nimi, przebywanie w nim wciąż może wywoływać uczucie dyskomfortu.
Złudzenie przestronności
Zadbanie o odpowiednie rozmiary wnętrz istotne jest już na etapie projektowania mieszkania. Jeśli jednak mamy do dyspozycji gotowe, niewielkie wnętrza, można uciec się do paru sztuczek, które sprawią, że te będą zdawały się bardziej przestronne. Jasne ściany wizualne powiększą pomieszczenie. Ogólnie najlepiej utrzymywać wystrój w dwóch, maksymalnie trzech kolorach – wiele barw w niewielkim pokoju może go optycznie pomniejszyć. Zamiast wytyczać dwa osobne pomieszczenia (na przykład gabinet i salon) za pomocą ściany, można oddzielić je na przykład regałami na książki: wtedy oszczędzamy miejsce, a pokoje wydają się osobne. Rodzaj podłoża także wpływa na to, jak postrzegana jest wielkość pomieszczenia. Nie należy całej podłogi nakrywać dywanami, dobrze jest pozostawić same panele bądź płytki (w niezbyt dużym wnętrzu znów lepiej postawić na jasne barwy niż ciemne), ewentualnie użyć niewielkiego dywanika. Minimalizm wskazany jest również przy wyborze mebli, nie tylko ze względów pragmatycznych (małe pomieszczenie pomieści ich mniej), ale także dlatego, że im mniej mebli, tym większy zdaje się pokój.
Meble ergonomiczne
Meble ergonomiczne to takie, które zapewniają komfort i są dostosowane do indywidualnych potrzeb. Warto przemyśleć zakup mebli na wymiar (i to nie tylko w małym mieszkaniu) – pozwalają bowiem lepiej zagospodarować przestrzeń i będą najlepiej dostosowane do wizji przyszłego właściciela, a w wielu firmach osiągają podobne ceny do gotowych kompletów. Przed wyborem szafy dobrze zastanowić się, czy będzie musiała pomieścić przede wszystkim ubrania mające wisieć na wieszakach, czy poskładane – w tym pierwszym wypadku można zdecydować się na podwójny drążek, w tym drugim – na dodatkowe półki. Ważne jest także przygotowanie ergonomicznego stanowiska pracy. Większość z nas spędza przy biurku sporo czasu, pracując, czytając czy grając na komputerze. Nieodpowiednie biurko i krzesło będą negatywnie wpływać na postawę ciała. Biurko powinno być dostosowane do postury – sprytnym rozwiązaniem może okazać się ergonomiczne biurko z elektroniczną regulacją wysokości – tego rodzaju meble ma w swojej ofercie np. AJ Produkty. Natomiast fotel powinien posiadać kółka, oparcie i podłokietniki, również z regulacją wysokości.
Ergonomiczna przestrzeń to taka, która zapewnia maksymalną wygodę i niweluje wpływ szkodliwych czynników na stan fizyczny oraz psychiczny.
Powiązane artykuły
-
Rezerwacja wizyty u fryzjera i kosmetyczki przed ślubem – wszystko, o czym należy pamiętać
Planowanie własnego ślubu rozpoczyna się na długo przed tą ważną datą. Aby uroczystość przebiegła zgodnie z założeniami, a całe wydarzenie było najpiękniejszym dniem w życiu młodej pary, należy, odpowiednio wcześnie zadbać o każdy szczegół. Sen z powiek każdej przyszłej panny młodej spędza wybór stylizacji ślubnej. Wymarzona suknia, manicure, fryzura i makijaż to podstawowe kwestie, które trzeba zaplanować już kilka miesięcy przed ślubem. Warto więc wiedzieć, o czym należy pamiętać, rezerwując wizytę w salonie fryzjerskim i kosmetycznym, aby wszystko perfekcyjnie zaplanować.
-
Jak wybrać płaszcz na zimę? Poradnik
Okrycie wierzchnie na zimę powinno skutecznie chronić przed chłodem i wiatrem. W okresie zimowym można nosić zarówno kurtki, jak i płaszcze. Na uwagę zasługują zwłaszcza te drugie, gdyż ze względu na swoją długość lepiej zabezpieczają przed zmarznięciem. Jak dobrać płaszcz na zimę? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed jego zakupem.
-
Kalafior – wegetariański król przyjęć
Sezon letni nie może obejść się bez fasolki szparagowej, truskawek i kalafiora! Ten ostatni jest niezwykle pożywny, a przy tym także przepyszny. Odpowiednio zaserwowany i przygotowany może zachwycać smakiem nie tylko na co dzień, ale i podczas wyjątkowych okazji.
-
Jak wybrać piórnik dla siebie i dziecka?
Przybory do pisania, mazania czy tworzenia szkiców mogą się przydać każdemu, niezależnie od wieku. Wybór piórnika, który je wszystkie pomieści jest więc zadaniem i dla dorosłych, i dla dzieci. Jak pomóc malcowi w zakupie odpowiedniego opakowania na kredki albo znaleźć wygodne miejsce dla zestawu długopisów nastoletniej córki? Kilka pomocnych wskazówek znajdziesz w naszym artykule.
Kamila
Jak wybrać piórnik dla siebie i dziecka? 2019-09-13 14:50:44 2019-09-13 14:50:26